Aktualizacja klucza programu Norma


Każdy klucz USB Normy jest przypisany do programu mając w pamięci jego wersję. Klucz jest tak zaprogramowany, że nie będzie działał z inną wersją programu kosztorysowego Norma niż ma w pamięci.

Klienci, którzy posiadają abonament Buduj z Głową muszą dokonywać aktualizacji klucza, co roku wraz z I kwartałem. O konieczności aktualizacji klucza poz zainstalowaniu najnoweszej wersji programu Norma informuje użytkownika komunikat. Użytkownik po zaktualizowaniu programu ma 60 dni na aktualizację klucza. Aby aktualizacja klucza powiodła się konieczne jest użycie kodów dołączonych do płyty Buduj z Głową I kwartał. Brak aktualizacji programu wraz z edycją nr 1 uniemożliwia instalowanie kolejnych wersji programu Norma.

Pamiętaj - aby otrzymywać co kwartał nowe wersje Normy niezbędne jest wykupienie rocznego abonamentu Buduj z Głową.

W przypadku kiedy klient dokonuje aktualizacji klucza i otrzymuje komunikat „Wersja programu nie podlega aktualizacji” oznacza to, iż nie została zainstalowana aktualizacja z roku poprzedniego. W tej sytuacji należy odszukać kody z roku poprzedniego, użyć ich do aktualizacji klucza i jeśli operacja się powiedzie dokonać ponownie tej samej procedury aktualizacji klucza i użyć kodów z roku bieżącego.

Pamiętaj - jeśli posiadasz wykupiony abonament Buduj z Głową instaluj aktualizacje zgodnie z ich cyklem wydawniczym wtedy unikniesz problemów z programem Norma.

Jeśli przy uruchomieniu programu otrzymujemy komunikat „Błąd autoryzacji klucza. Zainstaluj poprawny klucz ochrony” oznacza, iż wersja zainstalowanego programu jest niezgodna z wersją klucza. W praktyce jest wiele przyczyn tego komunikatu, ale najczęstszą jego przyczyną jest zainstalowany niewłaściwy numer aktualizacji lub wykonana instalacja programu z nośnika z niewłaściwą wersją programu.


Procedura aktualizacji klucza do Normy

Aby przeprowadzić aktualizację klucza należy na płycie CD Buduj z Głową odnaleźć folder /tools/KMMupd. Jeśli nie posiadasz płyty Buduj z Głową, aktualizator mozesz znaleźć w folderze instalacyjnym programu Norma - najczęściej jest to C:\Program Files (x86)\Athenasoft\Norma.

W folderze znajduje się plik UserRUS.exe, który służy do aktualizacji klucza oraz plik instrukcja-aktualizacji.chm, gdzie bardzo szczegółowo wraz z obrazkami opisano procedurę aktualizacji.

 klucza Norma

Pamiętaj – w trakcie aktualizacji klucz musi być w porcie USB komputera. Pamiętaj też, by wyjąć wszystkie inne klucze Normy, jeśli posiadasz ich kilka.

W skrócie procedura aktualizacji klucza wymaga najpierw wygenerowania danych o kluczu, przesłania ich mailem do producenta programu Norma – firmy Athenasoft, a następnie wczytania otrzymanego w mailu zwrotnym pliku.

Do wygenerowania danych o kluczu potrzeba:

 • nr seryjny programu – jest on wydrukowany w Warunkach użytkowania programu lub na Karcie rejestracyjnej programu, które otrzymuje się wraz z zakupionym programem Norma.

 • nr pakietu i PIN – znajdują się na karcie zdrapce, dołączonej do aktualizacji Buduj z Głową co roku z edycją nr 1.

 • Wygenerowany plik .kmr trzeba wysłać mailowo na adres klucz@ath.pl, a po kilku minutach w załączniku maila zwrotnego otrzymuje się plik .kmu.

  Po powtórnym uruchomieniu aplikacji UserRUS.exe, tym razem należy wybrać opcję Aktualizacja klucza, po czym wskazać ścieżkę do otrzymanego w mailu pliku .kmu i postępować zgodnie z kolejnymi komunikatami.

  Pamiętaj – w razie problemów z aktualizacją klucza skontaktuj się z serwisem KOMAKO.  SPRAWDŹ RÓWNIEŻ

  Rodzaje kluczy do Normy

  Instalacja klucza Normy

  Aktualizacja klucza Normy


  sklep norma pro
  norma pro
  infolinia handlowa
  Zapraszamy do naszych oddziałów od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 16:00